عجیب ترین راه های مقابله با سرماخوردگی

فصل، فصل عطسه است و سرفه و دستمال کاغذی! برایتان کلی راهکار خوب (غیر از آب پرتقال و لیمو شیرین!) پیدا کرده ایم که می توانند قدرت سیستم ایمنی تان را بالا ببرند. 

1- با پروبیوتیک ها دوست شوید!
اسم «پروبیوتیک» را به خصوص طی چند سال اخیر زیاد شنیده ایم. پروبیوتیک ها باکتری های مفیدی هستند که باعث تخمیر مواد غذایی شده و در ماست پیدا می شوند. این باکتری های مفید احتمال ابتلای افراد به سرماخوردگی و مشکلات تنفسی را کم می کنند. تحقیقاتی که بین 3451 شرکت کننده انجام شد در نهایت نشان داد آنهایی که از پروبیوتیک ها استفاده کرده بودند، 47 درصد کمتر از بقیه به مشکلات تنفسی دچار شدند. اخیرا تحقیقاتی هم در حال انجام شدن است که احتمال می دهند پروبیوتیک ها میزان کلسترول خون را هم پایین می آورند.

2- رفیق باز باشید!

تحقیقات نشان داده اند افرادی که روابط اجتماعی قوی تری نسبت به سایرین دارند سیستم ایمنی بدنشان قوی تر است. ممکن است هر کدام از ما دوستان زیادی داشته باشیم اما روباط دنیای امروز مانع دیدار و صحبت کردن رو در رو می شود. همین الان که در حال خواندن این مطلب هستید با خودتان فکر کنید چند وقت است که حتی برای خوردن چای هم دوست نزدیکتان را ندیده اید؟ دوستان شما می توانند به قدرت دفاعی شما کمک کنند. پس تا جایی که می توانید رابطه تان را با آنها حفظ و تقویت کنید. اگر سن تان بالا رفته و دوستی ندارید در کلاس های مورد علاقه تان شرکت کنید یا داوطلب کارهای خیریه شوید و از این طریق دوست و آشنا پیدا کنید. در نتیجه این کارها 50 درصد بیشتر از آنهایی که منزوی هستند از بیماری ها قسر در می روید.

3- کالری های بیخودی دردسرساز

غذاهای طبیعی خیلی بیشتر از غذاهای پرکالری خاصیت دارند و در نتیجه همین خاصیت ها هم از سیستم ایمنی شما محافظت می کنند. فست فودها، اسنک ها و شکلات و آبنبات ها ممکن است خوشمزه باشند و گاهی مقاومت در برابر شان کار سختی باشد ولی نه تنها سلامت شما را بهبود نمی بخشند بلکه می توانند به شما اسیب هم وارد کنند. سعی کنید در وعده های غذایی تان حتما فیبرها و انواع ویتامین ها را بگنجانید.

4- زندگی به شرط خنده

اینکه می گویند خنده بر هر درد بی درمان دواست گویا حقیقت دارد و علم هم در حال ثابت کردنش است! افرادی که خنده رو هستند و با صفاتی مثل خوشحال، خونسرد، با آرامش و راضی شناخته می شوند نسبت به افرادی که بداخلاق هستند و با صفاتی مثل عصبانی، افسرده و پرخاشگر شناخته می شوند کمتر در معرض در معرض سرماخوردگی قرار می گیرند. یکی از تحقیقاتی که در طب روان تنی منتشر شد نتایج تحقیق روی 314 نفر با خلقیات متفاوت را اینطور نشان داد: در پایان تحقیق افرادی که جزو دسته دوم، یعنی ناراحت و ناراضی بودند سه برابر بیشتر از بقیه به بیماری مبتلا شدند! پس تا می توانید بخندید!

5- بدبوی پرخاصیت

اینکه از قدیم سیر را ضدعفونی کننده می دانستند بیخودی که نبوده! سیر یکی از خوراکحی هایی است که به بهبود وضعیت سلامت بدن شما کمک زیادی می کند. در کنار این ماده غذایی که اغلب به خاطر بوی بعد از مصرف کمتر سراغ آن می رویم جینسینگ هم جزو بالابرنده های قدرت سیستم ایمنی بدن است. سعی کنید در رژیم غذایی تان این مواد را بگنجانید.

6- ویتامین D؛ حلال مشکلات

خوب است قبل از شروع سرمای شدید فصلی برای چکاپ کردن پیش دکترتان بروید و از او بخواهید مقدار ویتامین D موجود در بدنتان را چک کند. تحقیقات نشان داده اند افرادی که کمبود ویتامین D ندارند سیستم ایمنی شان به اندازه افرادی که مشکلی در این باره دارند قوی تر عمل می کنند. درصورتی که لازم بود مکمل های غذایی شامل این ویتامین را دریافت و از سرماخوردگی در امان بمانید.


7- چند وقت یک بار به سونا می روید؟
محققان استرالیایی اعلام کرده اند افرادی که طی یک دوره شش ماهه، هفته ای دو بار سونای بخار گرفته بودند، نسبت به افرادی که این کار را نکرده بودند پنجاه درصد کمتر دچار سرماخوردگی شده اند. با اینکه علت این مسئله هنوز معلوم نشده اما یکی از احتمالات این است که تنفس هوای گرم باعث کشته شدن ویروس های موجود در دستگاه تنفسی انسان می شود.

8- به سبک قدیمی ها!

خوردن سوپ مرغ جزیی از آداب و رسوم سرماخوردگی شده است. خبر خوب این است که موسسه ملی سلامت آمریکا تایید کرده این سنت که از قرن دوازده میلادی تا به امروز ادامه پیدا کرده، واتقعا مفید است. ماده ای به نام «کارنوزین» که هم در جوجه و هم در سینه مرغ پیدا می شود به سیستم ایمنی بدن برای مقابله با سرماخوردگی و آنفلوآنزا کمک می کند. منتها این کمک موقتی است و تاثیر طولانی مدت ندارد. سوپ مرغ با احتقان و التهاب ناشی از سرماخوردگی هم می جنگد.


9- دست هایتان را بشویید
شستن مرتب دست ها به خصوص در این فصل تاثیرات مثبتی روی سلامتی شما می گذارد. به خاطر داشته باشید که ویروس ها هر طرف در کمین هستندو با شستن دست هایتان می توانید از خودتان و اطرافیانتان مراقبت کنید. در صورتی که به آب و صابون دسترسی ندارید می توانید از ضدعفونی کننده های مخصوص دست که حاوی الکل هستند کمک بگیرید. حداقل الکل موجود در این ضدعفونی کننده ها باید 60 درصد باشد.

10- آستراگالوس بخورید!

این گیاه که در بعضی منابع به اسم گون هم ترجمه شده یکی از راهکاری طب سنتی چین برای مبارزه با سرماخوردگی بوده است، آن هم برای قرن ها! این گیاه دارای ترکیباتی است که از سیستم ایمنی بدن محافظت می کند و آن را بهبود می بخشد. ترکیبات این گیاه شامل مواد ضد التهاب و آنتی باکتریال هایی بسیار قوی است. مطالعاتی که در دانشکده پزشکی مریلند انجام شده نشان دادند که استفاده از این گیاه می تواند مانع بروز سرماخوردگی شود و با ویروس ها مقابله کند. خبر خوش اینکه آستراگالوس با وجود اسم عجیب و غریبش در عطاری های وطنی هم پیدا می شود منتها باید بگویید گون می خواهید.

11- جنگل درمانی به سبک ژاپنی ها

فکرش را بکنید! ژاپنی ها روشی ابداع کرده اند به اسم «جنگل درمانی» و جالب اینجاست که این روش واقعا تاثیرگزار است. قرار گرفتن در دل جنگل باعث می شود افراد آرامش بیشتری پیدا کنند و سیستم ایمنی بدنشان تقویت شود. براساس مطالعاتی که بر روی مردان کوهنورد انجام شده، ثابت شضد افرادی که شش ساعت را به کوهنوردی و پیاده روی در جنگل ها اختصاص داده بودند سیستم ایمنی قوی تری نسبت به سایرین داشتند. مقدار مقاومت این افراد نسبت به سرطان هم بالاتر رفته بود.

جالب است که این تاثیرات برای مدت یک ماه باقی می مانند! اگر هیچ کوه و جنگلی در نزدیکی تان نیست از هر نوع طبیعتی که در اطرافتان هست، چه پارک نزدیک خانه و چه حیاط پشتی به نفع سیستم ایمنی تان استفاده کنید و بخشی از وقت تان را به قرار گرفتن در دل این جاها اختصاص دهید.

12- اینها را بنوشید

رشد باکتری MRSA – یکی از باکتری های موجود در بینی – در افرادیکه در طول روز قهوه یا چای گرم می نوشند 50 درصد کمتر از کسانی است که این کار را انجام نمی دهند. این باکتری می تواند به عفونت های تنفسی خطرناکی منجر شود. دانشگاه هاروارد تحقیقاتی انجام داد و ثابت کرد افرادی که در طول یک تحقیق دو هفته ای، روزانه پنج فنجان چای سیاه نوشیده بودند، قدرت مقابله با ویروس ها در بدنشان پنج برابر بیشتر از ابتدای تحقیق بود.13- بر طبل سلامت بکوبید!

یکی از عجیب و غریب ترین راه حل هایی که ممکن است به گوشتان بخورد همین است: روی طبل بکوبید! باور کنید شوخی نمی کنیم! مطالعات اخیر در مرکز سلامت پنسیلوانیا و مدرسه پزشکی کالیفرنیا نشان داده اند سیستم ایمنی افرادی که در گروه های دسته جمعی قرار می گیرند و طبل می زنند نسبت به افراد شنونده قوی تر است! البته هنوز معلوم نشده است که این تاثیر برای چه مدت ماندگار است. آنهایی که به طبل هم دسترسی ندارند هم نگران نباشند. محققان اعلام کرده اند ایجاد بعضی اصوات روی قابلمه و ماهیتابه هم می تواند مفید واقع شود. پیشاپیش از همسایه های محترم پوزش می طلبیم!

14- سه تا 15 دقیقه آرامش!

تحقیقات نشان داده افرادی که روزانه 45 دقیقه مدیتیشن به همراه سایر ورزش های مدرن مثل یوگا یا پیاده روی انجام می دهند، 50 درصد کمتر از افرادی که این کارها را انجام نمی دهند به بیماری های مزمن پاییز و زمستان مبتلا می شوند. استرس تاثیراتی منفی روی سیستم ایمنی بدن افراد دارد. تحقیقات سالانه ای که روی سلامت خانواده ها انجام شد نشان داد مدیتیشن ذهن را آرام و استرس را تا حدود زیادی کم می کند. افرادی که فقط به انجام ورزش های فیزیکی می پردازند 25 درصد بیشتر از افرادی که تمرینات ذهنی و جسمی را ترکیب می کنند ممکن است به بیماری ها مبتلا شوند.

15- آشپزی با روغن زیتون

روغن ها اعضای جدایی ناپذیر آشپزخانه های مدرن به نظر می رسند. شاید حذف آنها از غذاها به طور کامل امکانپذیر نباشد اما می توان با جایگزین کردن روغن کانولا و زیتون به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک کرد.
این روغن ها باعث می شوند ارتباط بین سلولی تقویت شود و همین ارتباط باعث تقویت سیستم ایمنی خواهد شد. فقط به خاطر داشته باشید که مقدار گنجاندن امگا 6 در برنامه غذایی تان نباید بیش از حد باشد. برای پیدا کردن مقدار مناسب کافی است با یک پزشک تغذیه مشورت کنید!